مطالب ارائه شده برگرفته از کتاب " راهنمای آسان تحلیل آماری با SPSS " تالیف آقای"رامین کریمی" است. کپی فقط با ذکر منبع مجاز می باشد. 


آماده سازی داده ها برای تحلیل
 

قبل از آن که بر روی داده­ ها تحلیل نهایی انجام شود، باید داده ­ها بررسی شده و اصلاحات و تغییراتی بر روی آن­ها انجام شود تا برای تحلیل نهایی آماده شوند. برخی از دلایل آماده ­سازی داده ­ها عبارتند از :

 

     1.ممکن است در ورود داده­ ها اشتباهاتی صورت گرفته باشد. مثلا ممکن است به­ جای عدد 2 به اشتباه عدد 22 وارد شده باشد و یا این که برخی داده ­ها سهوا وارد برنامه نشده باشند.


     2.وجود داده ­های ناقص امری محتمل است و همواره باید در مورد داده­ های ناقص چاره­ای اندیشید. چرا که داده­ های نامشخص بر نتایج تحلیل تأثیرگذار است.


     3.قبل از انجام تحلیل باید بر روی داده­ ها کدگذاری مجدد انجام شود. ممکن است، نیاز داشته باشیم متغیری فاصله­ ای را به متغیری ترتیبی یا اسمی تبدیل کنیم (مثلا افراد را بر حسب نمره­ شان در یک درس در سه گروه ضعیف، متوسط و قوی قرار دهیم). و یا این که جهت کدگذاری برخی متغیرها یا سوالات را معکوس کنیم تا همه متغیرهای یک مقیاس، هم جهت شوند.

    4.در بسیاری از پژوهش ­های علوم انسانی و رفتاری ما با مقیاس سازی مواجه ایم و باید با جمع­ کردن و ترکیب متغیرها، اقدام به ساختن متغیری جدید و یا مقیاسی برای یک مفهوم انتزاعی نماییم.

با توجه به موارد بالا می­ توان مراحل آماده ­سازی داده ­ها را شامل چهار مرحله دانست. باید دانست که ممکن است در یک پژوهش به همه مراحل نیازی نیست.

 

شکل 2-2- مراحل آماده ­سازی داده ­ها
 

  دانلود فایل PDF متن بالا


مطالب ارائه شده برگرفته از کتاب "راهنمای آسان تحلیل آماری با SPSS" تالیف آقای"رامین کریمی" است. کپی فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.