چگونه ارائه مناسبی در جلسه دفاع داشته باشیم


نویسنده:Kate Hemeon
ترجمه: مرکز تحلیل آماری خوارزمی

 

پس از تصویب پایان نامه در دانشگاه و تکمیل پایان نامه تاریخ دفاع خود را تعیین نمایید. کمیته ی دفاع از پایان نامه با توجه به مقطع ارشد یا دکترا و قوانین هر دانشگاه یک یا چند استاد داور دارد.
دفاع پایان نامه مسلما مهم ترین گام در فرآیند پایان نامه است. هرچند که ممکن است فرآیندی استرس زا باشد، اما جلسه دفاع فرصتی برای شما فراهم می کند که نتایج تحقیق و زحمات علمی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچین در دفاع به شما این فرصت داده می شود که یافته ها و تلاش های خود را در یک محیط مناسب و حمایتی به نمایش بگذارید.
در دفاع از پایان نامه دو بخش وجود دارد:
1) ارائه دستاوردهای دانشجو و
2)پرسش توسط کمیته دفاع از پایان نامه (و افراد دیگر حاضر در جلسه)
که در ادامه به توضیح هرکدام از دو بخش می پردازیم.
1) ارائه دفاع پایان نامه:
ارائه پایان نامه، اولین فرصت برای به نمایش گذاشتن تلاش و کار شما است.ارائه باید در حدود 30 دقیقه زمان ببرد و  تمرکز شما باید بر روی یافته های پژوهش خودتان باشد. رئوس مطالبی که باید ارائه شود می توانند مانند موارد پایین باشد:
·         هدف/موضوع پژوهش (2 دقیقه)
·         ادبیات موضوع/چارچوب نظری و تجربی (5 دقیقه)
·         روش و متد تحقیق (5 دقیقه)
·         یافته ها و تحقیقات انجام شده (10 دقیقه)
·         پیشنهادات و نتیجه گیری (5 دقیقه)
   نکته:  در منزل تمرین کنید. این تمرین به میزان آرامش شما در ارائه اسلایدها و تنظیم تن صدا در متون کمک خواهد کرد. همچنین در زمان بندی هر بخش از ارائه دفاع، شما را یاری خواهد کرد به طوری که زمان مناسب برای ارائه پیشنهادات و نظریه ها باقی خواهد ماند. تمرین کردن در شما این مهارت را ایجاد می کند که بدون تکیه کردن به یادداشت های کلمه به کلمه در سخنرانی، سخنرانی خود را ارائه دهید.
برخی از بهترین ارائه هایی که من دیده ام، توسط کسانی بود که بر یادداشت­های خود در سخنرانی تکیه نمی کردند، در عوض می توانند اظهارات و ارائه خود را در کلماتشان بسط بدهند.
یافته ­ها و پیشنهادات جزء بخش­های دشوار در دفاع از پایان نامه شما است. بررسی ادبیات موضوع، چارچوب نظری و روش شناسی باید زمینه ای برای بیان یافته های پژوهش شما باشد.
   همانطور که در بالا بیان شد دفاع از پایان نامه فرصتی است برای نشان دادن ثمره­ی زمان و تلاشی که بر روی پایان نامه خود قرار داده اید. با این حال به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما همیشه با موضوع شما آشنایی ندارند. زمانی که در حال ارائه دفاع خود هستید تلاش کنید تا این اطمینان حاصل شود که هیچپیش فرض ذاتی و طبیعیدر مطالب ارائه شده شما وجود ندارد. دلایل خود را در یافته ها و پیشنهادات هجی کنید (به طور شفاف و مفصل بیان کنید)، نه تنها این روش کمک می کند که مخاطبان درک بهتری از تحقیقات شما داشته باشند، بلکه ممکن است تعدادی از سوالاتی که ممکن است در انتهای ارائه ایجاد شود را پاسخ دهد.

ساختن و ارائه اسلایدها:
اطلاعاتی که در اسلایدهای شما می آید (پاورپوینت) در تدوین و جمع بندی ارائه به شما کمک می کند. اسلایدهای شما خطوط کلی ارائه و سخنرانی شما را مشخص می کنند. در اسلایدهای خود مطالب را کلمه به کلمه نیاورید بلکه به صورت بسیار مختصر بیاورید. خلاصه ای از هر مطلبی که می خواهید ارائه دهید را در اسلاید بیاورید اما تنها با نگارش کلمات کلیدی و عصاره هر مطلب (در هر اسلاید حدود 5 خط مطلب ودر هر خط حدود 3 الی 5 کلمه کافی است). کوتاه و موجز در اسلایدها سخن بگویید، اظهارات کوتاه بیشتر در مخاطبان اثر خواهد گذاشت.

    نکته:  اسلایدها تنها شامل کلمات کلیدی و یا عبارت های کوتاهی باشد که در ارائه به کار می رود. این نکته به شنونده شما کمک می کند تا بر ارائه ی شما متمرکز شوند و نه اسلایدهای شما.
    نکته:  اشکال هندسی، تصویر، نمودار و ... همواره در ارائه کمک زیادی می کنند. این موارد در زمان دفاع از پایان نامه میتواند کمک شایانی به درک بهتر مطالب به شیوه ای بصری برای حاضرین جلسه باشد. به عنوان مثال، گنجاندن نمودار به جای جدول برای یافته های خود به کاربرپسندتر شدن کار شما کمک می کند.

2) زمان پرسش و انتقادات داوران:
پس از اتمام ارائه خود، داوران و حاضران در جلسه این فرصت را دارند تا هرگونه پرسش از موضوع ارائه شده توسط شما را مطرح کنند و در بحث در مورد موضوع ارائه شده توسط شما وارد شوند. از نظر من این بهترین و بدترین بخش از دفاع پایان نامه است. از طرفی، بخش ترسناکی است. و از سوی دیگر  فرصتی را به شما می دهد که به ارائه و بسط اطلاعات خود بپردازید و میزان درک و تسلط شما بر موضوع را نشان می دهد. در ضمن در اغلب موارد، هیچکس بهتر از شما درباره­ی تحقیقات شما اطلاع ندارد. با این وجود، مطالعه چند نکته­ی بیان شده کمک می کند تا  کمی از دلهره جلسه دفاع کاسته شود.
    نکته: سوالاتی که داوران در طول جلسات دفاع سایرین می پرسند را یادداشت کنید، به خصوص اگر زمان جلسه دفاع شما نزدیک است. این پرسش ها و یا نظرات و مانند آن ها ممکن است در دفاع پایان نامه شما نیز پرسیده شود.
   
نکته: از نقاط قوت، تخصص پژوهشی و زمینه های مورد علاقه اعضای داوران پایان نامه خود و داور خارجی خود مطلع باشید. این اطلاعات ممکن است به شما کمک کند تا پرسش های احتمالی که ممکن است در طول دفاع از شما داشته باشند را آسانتر پاسخ دهید.
   
نکته: فکر بکر ناگهانی!!! در روز قبل از دفاع خود، زمانی را برای فکر کردن درباره سوالاتی که در جلسه دفاع از شما پرسیده خواهد شد صرف نمایید. سپس به پاسخ های آنها فکر کنید. این کار، به طرز فکر شما در فرصت پرسش و پاسخ در جلسه دفاع کمک می کند.
   
نکته: در طول زمان سوال، در زیر سوالاتی که از شما پرسیده می شود یادداشت های لازم را بنویسید (یک برگه و مداد داشته باشید) به خصوص اگر سوالات از دو بخش تشکیل شده باشد. داشتن این سوالات به شما کمک می کند که شما پاسخ جامع­تری را به پرسش مطرح شده بدهید. و به یاد داشته باشید، باید در طول چند ثانیه افکارخود را قبل از پاسخ به پرسش مطرح شده متمرکز نمایید.

یادآوری بیشتر:
برخی از نکاتی که باید در طول فرآیند آماده سازی برای دفاع از پایان نامه خود به یاد داشته باشید در ادامه بیان شده است.
رزرو سالن ارائه و تجهیزات مورد نیاز صوتی و تصویری را فراموش نکنید.  سیستم صوتی و تصویری حدود 48 ساعت قبل باید هماهنگ شود.
تکنولوژی همواره درست کار نمی کند. تلاش کنید تا یک برنامه ی بک آپ داشته باشید.
زمان کافی که برای ارائه ی دفاع خود و برای استفاده از تجهیزات کامپیوتری که استفاده خواهید کرد نیاز دارید را بررسی نمایید. در بسیاری موارد کامپیوترهای مختلف آیکون های متحرک و فونت اسلاید شما را تغییر می دهند یا آنها را حذف می کنند. حتما قبلا از ارائه، سیستم ها را بررسی نمایید.
جزوات دستی برای اعضای داوران و داور خارجی خود تهیه نمایید.
در آخر اگر چه دفاع از پایان نامه یکی از مراحل نهایی در جاده ای است که به سمت فارغ التحصیلی طی می شود اما به یاد داشته باشید که به طور قطع مراحل تجدید نظر و اصلاحات در پایان نامه یکی از مراحل دفاع از پایان نامه است.این اتفاق یک روند طبیعی در دفاع از پایان نامه است. با این حال برای تجدید نظر و اصلاحات نیز زمانی در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر فرصت تجدیدنظر دارای سررسید باشد، به ویژه برای فارغ التحصیلی، به یاد داشته باشید این زمان را حساب کنید و در نظر بگیرید.
دفاع پایان نامه فرصت مناسبی است تا شما دانشتان را در حوزه پژوهشی، فرآیند تحقیق و تعهدی که به جمع آوری و تجریه و تحلیل داده ­های خود داشته اید را نشان دهید. بنابراین درطول ارائه و در فرصت پرسش و پاسخ، مطالعات خود، روش و متد خود و تجزیه و تحلیل خود را به خوبی بیان نمایید.

موفق باشید!

 


این متن توسط مرکز تحلیل آماری خوارزمی ترجمه شده است و استفاده از آن با ذکر منبع بالامانع است.


 دانلود قایل PDF متن بالا